Sprawdzone sposoby na kaca

/
3 Comments


Dziś sylwester, część z nas będzie jutro miało dzień wyjęty z życiorysu.
Dlatego może przyda się kilka sprawdzonych rad na kaca.

Skąd się bierze kac ?
To po prostu zatrucie większą (niż organizm może zaakceptować) ilością alkoholu. Przyjemny szum w głowie to efekt przekroczenia przez alkohol bariery krew-mózg.
Im więcej tego alkoholu wchłaniane jest do krwi tym większa szansa na uszkodzenie organów, a więc organizm broni się przed tym rozkładając alkohol. Wątroba zaczyna wydzielać enzymy, które przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. Mniej toksyczne substancje niż sam alkohol.
Aldehyd octowy to toksyczna substancja powodująca bóle głowy, nudności i wymioty.


Siła kaca jest uzależniona od ilości spożytego alkoholu, stanu wątroby oraz genetycznych możliwości metabolicznych. Im ktoś z nas ma szybszy metabolizm tym szybciej pozbywa się wszelkich toksycznych substancji. Dlatego niektórzy z nas mogą wypić dużo, a efekty mają lżejsze niż inne osoby.
Na imprezę powinniśmy iść wyspani. Zmęczony organizm szybciej się upija.


W trakcie picia pamiętamy o:
a) pierwszą porcję alkoholu powinniśmy przyjąć na pełny żołądek, warto więc w domu się najeść
b) kolejne porcje przyjmujemy podjadając w trakcie picia (głownie produkty słodkie lub kwaśne)
c) dużo pijemy dodatkowo, najlepiej soki, ewentualnie herbata (kawa nie bo działa niekorzystnie w połączeniu z alkoholem) woda (koniecznie niegazowana) w dużej ilości
d) ruch (taniec, sex czy inna aktywność fizyczna w stylu spacer piechotą do sklepu :P) przyspiesza metabolizm więc ma dobroczynny wpływ na nasz stan.
e) jeśli mamy wybór pijmy jasne alkohole, trudniej się nimi upić. Jasne alkohole są lżejsze, nie posiadają w składzie wielu garbników i maja mniej alkoholu metylowego. Kac będzie łagodniejszy.
Najbardziej kaco-genne alkohole to koniak, czerwone mocne wino, rum i whisky, mniej białe wino, gin czy wódka. Spirytus choć jest najmocniejszy wywołuje mniejszego kaca niż przykładowo whisky czy inne kolorowe alkohole.
f) podczas picia jemy tłuste potrawy np góralski przysmak chleb ze smalcem jest idealnym tego przykładem. Tłuste potrawy powodują, że możemy więcej wypić, tłuszcz wiąże alkohol. Dlatego osoby mające go więcej w organizmie mogą pić więcej i dłużej (wyjątek to osoby z genetycznie ultra szybkim metabolizmem).
g) jemy świeże owoce, najlepiej banany, pomarańcze, lub grejfruty
h) kiszone ogórki do wódki są nie tylko zdrowe, ale i przeciwdziałają kacu
i) alkohol pity przez słomkę lub zatrzymywany w ustach szybciej uderza do głowy gdyż jego część wchłania się z pominięciem wątroby
j) gwarantowany ból łowy dopadnie tych którzy dużo palą, a w zasadzie wszystkich przy których palą palacze. Palenie bierne obejmuje 80% dymu, zaś palacz przyjmuje 20%. Najlepiej gdy palący wychodzą gdzieś na dymka i nie palą w tym samym miejscu gdzie spożywamy alkohol. Nikotyna pogarsza metabolizm, a substancje aromatyzujące którymi nasączony jest tytoń są olbrzymim źródłem powstawania wolnych rodników.


Pod koniec imprezy lub po powrocie do domu jesteśmy odwodnieni, nawet jeśli tego nie czujemy na bank organizm się odwodnił, a więc przed pójściem spać należy wypić;
a) sok 
- Pomarańczowy lub z czarnej porzeczki zawiera witaminę C oraz glukozę
- grejfrut zawiera substancję pobudzającą wątrobę do większej produkcji enzymów rozkładających alkohol
- pomidorowy (zatrzymuje wodę w organizmie i utrudnia odwodnienie
- sok z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków zawiera dużo witaminy C, potasu i żelaza
b) Gorąca zupa dostarczy składników odżywczych
Idealne zupy to żurek, góralska kwaśnica,  ogórkowa, ewentualnie rosół (tłuszcz z rosołu wiąże alkohol).
Zapach, smak, gorąca temperatura  wpływa na metabolizm, dostarczą składników odżywczych i ogrzeją (alkohol wychładza organizm)
c) Letnia woda z kilkoma  łyżkami miodu lub woda z miodem i cytryną (minimum pół litra, szklanka to za mało) dostarczy nam wszystkich potrzebnych substancji odżywczych. Zawarty w miodzie cukier wiąże alkohol szybciej niż tłuszcz. Dlatego letnia, że szybciej rozpuści się w niej miód oraz dlatego, że  alkohol wychładza, więc lepiej nie pić po imprezie zimnych napoi.
d) glukoza spożywcza (do kupienia a wielu sklepach spożywczych oraz aptekach). Dobre efekty daje kroplówka (tej używają zazwyczaj lekarze, pielęgniarki lub pracownicy pogotowia) Glukoza to cukier prosty, a więc błyskawicznie dostaje się do krwiobiegu, później do mózgu i wszędzie wiąże alkohol. Nigdy nie miałem kaca jeśli ją piłem z witaminami przed pójściem spać.
Duża ilość wody + kilka łyżeczek glukozy (jak za słodkie można dodać sok z cytryny lub wrzucić musującą tabletkę witamin) potrafi sprawić cuda.
e) witaminy, najlepiej te rozpuszczalne, bo organizm wchłania je szybciej. Taki plussz multiwitamina i minerały + np glukoza dużo może zdziałać dobrego. Jak tego nie mamy to bierzemy witaminy w tabletce (najlepiej podwójną porcję), a już witamina C jest tu kluczowa.
f) izotoniki - ci z nas którzy ćwiczą posiadają w domu izotoniki które również są dobrym rozwiązaniem
gdyż dostarczają elektrolitów i glukozy.

Sen.
Długi sen to podstawa. Doskonale oczyszcza organizm z alkoholu.
Warto przy łóżku mieć przygotowany duży kubek wody z miodem lub sok. Jak zachce nam się pić, a będzie się chciało więc przygotowanie zawczasu pół litra do litra płynu nie jest przesadne.


Kiedy wstaniemy należy powtórzyć picie soków, glukozy, wody z miodem, zjeść pożywną GORĄCĄ zupę, doskonałym pomysłem jest lekka jajecznica (bez chleba, same jajka i przyprawy)
Chodzi o szybkie dostarczenie organizmowi substancji powodujących pozbycie się alkoholu z krwi oraz substancji odżywczych.
Organizm napojony alkoholem to organizm wypłukany z wielu wartości odżywczych.
Potas i inne minerały, witaminy zostały zużyte do wchłonięcia alkoholu, zniszczone przez alkohol lub po prostu wypłukane wraz z ubytkiem wody.
Czy jesteśmy głodni czy nie - warto spożyć coś lekkiego by natychmiast dostarczyć składników, których mamy niedobów w organizmie. I kac będzie lżejszy i szybciej nam minie.


Życzymy Wszystkim czytelnikom Szczęśliwego Nowego Roku !You may also like

3 komentarze:

  1. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy i oczywiście nawzajem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Na szczęście kaca nie miałam :). Życzę wspaniałego 2016 roku !

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i za komentarz!
Odwiedzam komentujących, więc nie ma potrzeby reklamować mi swojego bloga.