Polanica-Zdrój

/
11 Comments

Polanica to niewielka miejscowość położona w Dolinie Bystrzycy Dusznickiej.
Nic Wam to nie mówi?
Nie szkodzi :D
To kraniec Gór Stołowych.
Góry Stołowe to jedne z nielicznych gór płytowych.
Płyty z piaskowca ułożone są poziomo jeden na drugim - szczyty są płaskie jak stół - stąd właśnie wzięła się nazwa tych gór.


Sama Polanica to urocza miejscowość uzdrowiskowa.


Główna ulica. Kilka domów.


I przepiękny Park Zdrojowy :)


Historia parku zdrojowego datuje się na początek XIX wieku gdy kupiec kłodzki Joseph Grolms ocembrował jedno z pięciu tryskających wówczas źródeł (Józef), wzniósł dom zdrojowy (drewniane łazienki) i zamienił okoliczne pola na ogród.Główna oś parku jest promenadą biegnąca lekko w górę, ku leśnej części parku, usianej różanecznikami.Park Zdrojowy pełen jest starych drzew i kwiatów. Zresztą sami zobaczcie panoramę z lotu ptaka "O lesie mówi się, że jest wielkim sprzymierzeńcem wód leczniczych, który wspólnie z nimi wspomaga proces uzdrawiania. Duże zasoby leśne w okolicach kurortu dają najlepszą gwarancję stałych i wydajnych źródeł. Lecznicze działanie pobytu w lesie wyraźnie widać po osobach wymagających wypoczynku, przepracowanych i znerwicowanych ." (Bedeker Polanicki)

Polanica-Zdrój słynie z organizowanych tu Międzynarodowych Turniejów Szachowych o Memoriał A. Rubinsteina, Festiwali Filmowych "Pol 8", Międzynarodowych Targów Uzdrowiskowo-Turystycznych, Koncertów Muzyki Kameralnej i Organowej i wielu innych letnich imprez.


Letnia porą na pewno warto odwiedzić to miasto-ogród :)

You may also like

11 komentarzy:

 1. Niezwykłe i urokliwe miejsce:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Góry Stołowe i tamte okolice, byłam jesienią w Dusznikach i Kudowie, zaczarowała mnie ta kraina. Spokój, kolorowość, przestrzenie. Ja, bestia z miasta po prostu czułam że zamieniam się w płuca, całą sobą oddychałam.
  Fajnie jest wyjechać na chwilę do takich miejscowości ale .... mieszkać tam, to nie wiem, musiałabym tego zasmakować żeby się przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polanicę znam bardzo dobrze, ponieważ od Wrocławia leży całkiem niedaleko to czasami potrafimy pojechać tam na spacer i obiad:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Polanica i wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie musiałby wyglądać mecz szachowy z użyciem zestawu z pierwszego zdjęcia, o ile jest on w pełni funkcjonalny.

  Cały blog jest świetny i zdecydowanie będę częściej zaglądał bo teksty z wszystkich kategorii są równie interesujące! Żeby jeszcze więcej osób miało możliwość zapoznania się z blogiem, umieściłem go na liście Blogów na Medal według Na Pieszo, bo dobrymi rzeczami warto się dzielić z innymi! ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym wybrac sie wreszcie w te rejony... Zwłaszcza w Błędne Skały....:)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Urokliwe są te stołogórskie miasteczka. My co roku odwiedzamy Radków i przejeżdżamy przez Kudowę i Karłów, kręcąc jeden z najtrudniejszych naszych maratonów- Pętlę Stołowogórską, ale widoki wynagradzają cały trud.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy9:24 AM

  Świetne widoki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy9:24 AM

  Świetne widoki--- świetne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam tu wiele lat temu, piękne miejsce i widzę, że wcale się nie zmienia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie tam, ostatnio byłam zimą jakieś 20 lat temu :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i za komentarz!
Odwiedzam komentujących, więc nie ma potrzeby reklamować mi swojego bloga.