Tarnów - miasto niedoceniane turystycznie

/
51 Comments
Tarnów to jedno z najpiękniejszych polskich miast renesansowych, niestety kompletnie niedoceniane turystycznie nie wiedzieć czemu. Wielu z Was pewnie nie raz tu było tylko przejazdem, ponieważ miasto usytuowane jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Rzeszowem, a Krakowem. Zapewne nawet nie zdawaliście sobie sprawy z uroku tego miasta.  

Tymczasem Tarnów to drugie po Krakowie miasto pod względem ilości zabytków w południowej Polsce! Znajduje się z nim kilkadziesiąt zabytków z epoki gotyku, renesansu i baroku. Miasto pełne jest niezapomnianych wąskich i klimatycznych uliczek, zielonych skwerów, parków, pomników, bogatej architektury i historii. 

Rynek, fot. miastapolski.blox.pl

Tarnów to miasto z pięknie zachowaną i niezatłoczoną Starówką, dlatego z wielką przyjemnością się je zwiedza.

Podcienia, Muzeum w Tarnowie

Do dzisiaj zachował się średniowieczny rozkład starego miasta. Uwagę zwraca malowniczy Ratusz znajdujący się na środku Rynku.

Ratusz

 Miasto prawa miejskie otrzymało w 1330 roku.

ul. Żydowska

Na uwagę zasługuje ul. Wałowa - reprezentacyjny deptak miasta, na którym stoi jedyny w swoim rodzaju pomnik poświęcony przystankowi tramwajowemu. To jedyna tego typu rzeźba w Polsce.

Deptak, ul. Wałowa
Deptak

Tutaj można przysiąść na chwilę na Ławce Poetów obok Herberta, Osieckiej i Jana Brzechwy.

Pomnik Romana Brandstaettera

Zwróćcie uwagę na puste uliczki. Zdjęcia były robione w sobotnie, letnie popołudnie, a ludzi brak.

Plac Rybny

Spacer uliczkami odbywał się w ciszy i spokoju. W ciągu tygodnia miasto żyje swoim powolnym życiem.

Przez kilkaset lat Tarnów był miastem wielokulturowym co widać do dziś. Zamieszkiwany był przez Polaków, Żydów, Ukraińców, Niemców i Szkotów. Każda z nacji zostawiła po sobie ślady w historii i kulturze Tarnowa.

Muzeum Etnograficzne

45% mieszkańców miasta stanowili Żydzi. Znaczna ich część była elitą intelektualną i kulturalną Tarnowa. Miasto było ważnym ośrodkiem życia religijnego z kilkoma synagogami. Do dziś nie funkcjonuje żadna z nich.

Bima – pozostałość po starej Synagodze

Zwiedzając miasto warto odwiedzić Kościół p.w. Świętej Rodziny z witrażami Stefana Matejki, bratanka i ucznia Jana oraz Pomnik Władysława Łokietka na skwerze przy ulicy Wałowej. Odsłonięto tu, niewidoczne dotąd, fragmenty starych murów obronnych Tarnowa, które także warto zobaczyć.

ul. Krakowska

Kolejnym zabytkiem godnym uwagi jest gotycka Bazylika Katedralna Narodzenia NMP.

Wewnątrz Bazyliki znajdują się renesansowe nagrobki rodu Tarnowskich, dzieła wybitnych rzeźbiarzy.

W Tarnowie urodził się bohater narodowy Polski i Węgier generał Józef Bem. Idąc z Rynku ulicą Żydowską kierujemy się w stronę ulicy Wałowej, przy której na niewielkim placyku stoi pomnik gen. Józefa Bema wzniesiony w 1983 r. Natomiast w Parku Strzeleckim na środku stawu, który latem jest porośnięty liliami wodnymi, na kolumnach wznosi się sarkofag kryjący prochy generała.

W Tarnowie urodził się bohater obydwu narodów gen. Józef Bem, który wsławiony w walkach w węgierskim powstaniu narodowym przeszedł na Węgrzech do legendy.
Pomnik Józefa Bema i Mauzoleum
Zaledwie dwa kilometry od centrum miasta znajdują się ruiny zamku. Mieszczą się one na Górze Świętego Marcina. Zamek wybudowany został w latach 1328–1331. W XVI wieku został on przebudowany przez Jana Tarnowskiego na renesansowy pałac, który stał się jednym z najważniejszych ośrodków odrodzenia w kraju. Niestety już w XVIII wieku rezydencja została opuszczona i popadła w ruinę. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty fortyfikacji i podziemi.

Więcej: http://www.travelin.pl/miasto/tarnow
Copyright © Travelin.pl
Zaledwie dwa kilometry od centrum miasta znajdują się ruiny zamku. Mieszczą się one na Górze Świętego Marcina. Zamek wybudowany został w latach 1328–1331. W XVI wieku został on przebudowany przez Jana Tarnowskiego na renesansowy pałac, który stał się jednym z najważniejszych ośrodków odrodzenia w kraju. Niestety już w XVIII wieku rezydencja została opuszczona i popadła w ruinę. Obecnie zachowały się jedynie fragmenty fortyfikacji i podziemi.

Więcej: http://www.travelin.pl/miasto/tarnow
Copyright © Travelin.pl

Z kolei na Górze Świętego Marcina (potocznie "Marcince"), tylko dwa kilometry od centrum miasta znajdują się ruiny zamku wzniesionego w latach 1328–1331, który później został przebudowany przez Jana Tarnowskiego na renesansowy pałac. W XVIII wieku rezydencja została opuszczona i popadła w ruinę. Do tej pory zachowały się jedynie fragmenty fortyfikacji i podziemi. Z "Marcinki" rozciąga się piękny widok na panoramę miasta.

Ruiny zamku Tarnowskich, Góra Św. Marcina, fot. Jakub Hałun

Tarnów skrywa jeszcze więcej godnych uwagi miejsc i zabytków, których nie sposób wymienić w jednym wpisie. Jeśli jesteście ciekawi to piszcie, a ja postaram się przygotować drugą część.You may also like

51 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia :) Tarnów, choć byłam tam tylko raz, jak miałam może z 10-11 lat, zajmuje poczesne miejsce w mojej pamięci. Tak mnie wtedy oczarował :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto odwiedzić to miasto teraz, bo sporo się zmieniło przez ostatnich kilka lat na wielki plus :)

   Usuń
 2. Anonimowy12:24 AM

  Trzy lata temu znajomi pokazali mi Tarnow. Bylam bardzo mile zaskoczona bo nie spodziewalam sie tego, ze jest taki piekny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie widziałam tego miasta, a warto go zobaczyć patrząc na Twoje zdjęcia. Muszę pomyśleć nad jego zwiedzeniem. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia, że tam jest tak ładnie! Muszę się wybrać do Tarnowa :)) na niektórych zdjęciach przypomina mi mój Zamość :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy10:14 AM

   o tak Anwen, przyjedź i zrobimy mały zlot włosomaniaczek. W Tarnowie i okolicach ich pełno :D

   Usuń
  2. Jadąc w rodzinne strony masz po drodze. Grzechem byłoby nie wstąpić ;)

   Usuń
 5. Bylam w Tarnowie przejazdem do Krakowa, ale zatrzymalam sie na kilka godzin i zachwycilam sie tym miastem. Zjadlam gdzies przy rynku wspaniale pierogi i powloczylam sie po jego zaulkach...warto sie tam zatrzymac na dluzej! sciskam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażyno, warto następnym razem wybrać się do Restauracji Tatrzańska na ulicy Krakowskiej. Mieli tam najlepsze naleśniki w mieście.

   Usuń
 6. Na zdjęciach wydaje się podobny do Poznania :) pewnie równie piękny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tą różnicą, że Tarnów można zwiedzić na pieszo bo to stosunkowo niewielkie miasto.

   Usuń
 7. fajne zdjęcia, kamienice są śliczne . dobrze odrestaurowane

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię te podróże po Polsce z Twoim blogiem.
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło i zapraszam na dalsze podróżowanie! :)

   Usuń
 9. A ja przyznam, że o Tarnowie słyszałam same pozytywne rzeczy, ale niestety jeszcze tam nie zajrzałam.. Za to Twoje fotki i opis są tak barwne, że tym bardziej powinnam zwiedzić to urocze miasto :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko, zachęcam bo Tarnów to bardzo klimatyczne miasto. Warto przed podróżą zgłębić jego ciekawą historię. Polecam! Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 10. A dla mnie Tarnów to dworzec... Piękny i sentymentalny ;)
  O.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, ubiegłaś mnie. To miało być w 2 części ;)

   Usuń
  2. Przepraszam :)
   Dawno go już nie widziałam, więc czekam na 2. część :)
   O.

   Usuń
  3. Anonimowy5:48 PM

   dworzec? niestety kojarzy mi się ze zboczeńcami...

   Usuń
 11. Spacer po takim deptaku to czysta przyjemność :) Pięknie ;]

  OdpowiedzUsuń
 12. znany i lubiany, ale sprzed lat...
  ulubione powidoki: głowa-maszkaron u szczytu schodów na rynek, zaułek przy katedrze z pełnym pięknych rzeczy muzeum diecezjalnym (zagrał niedawno Flandrię w filmie Lecha Majewskiego), bima, którą widać i tu na zdjęciu.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Faktycznie wydaje się, że Tarnów nie cieszy się popularnością. Byłam tam wieki temu, dlatego nic nie pamietam choć jakieś stare zdjęcia się zachowały. Miło, że zobrazowałaś to miasto, bo prezentuje się faktycznie bardzo zachęcająco i klimatycznie:) Muszę je koniecznie odwiedzić w pełni 'świadomości':)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo, Tarnów na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo się zmienił, więc warto się wybrać i odświeżyć wspomnienia z dawnych lat ;)

   Usuń
 14. nigdy tam nie bylam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo dziękuję Ci za tą wspaniałą notkę .. nigdy nie byłem w Tarnowie ale na pewno to nadrobię .. jest przepiękny na Twych zdjęciach
  tak mi się jakoś smutno zrobiło, że ta wielokulturowość nie przetrwała wojennej tragedii .. tak straszne zbrodnie hitlerowskie pozbawiły nasz kraj ak wielu elit intelektualnych i kulturalnych z tradycji Żydowskiej ..
  zawsze na myśl przychodzi mi 'Pianista'
  pozdrawiam bardzo ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety woja zniszczyła wiele, a my powinniśmy pamiętać.

   Usuń
 16. Ta część naszego cudnego kraju jeszcze czeka, abyśmy ja odkryły. Zbieramy się, zbieramy i kiedyś zbierzemy (tylko te kilkanaście godzin jazdy pociagiem trochę nas przeraża:) Podoba mi sie u Ciebie. Będę zaglądać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie mi bardzo miło gościć w mych progach :)

   Usuń
 17. Przyznam się bez bicia, że wyobrażenie o Tarnowie miałam zdecydowanie inne niż to, co widać na zdjęciach :).Teraz jak będę gdzieś w pobliżu to napewno wstąpię do Tarnowa.

  OdpowiedzUsuń
 18. W życiu Tarnów nie kojarzyłby mi się z tak ładnym miastem! Dzięki Twojemu postowi to się już zmieniło. Burmistrz Tarnowa musi zainwestować w porządną kampanię reklamową miasta, bo turystycznie ciekawie wygląda. Sobota i takie pustki na ulicach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Promocja miasta...hm, chyba leży i kwiczy ;)

   Usuń
 19. Niesamowite miasto :0 Nawet nie zdawałam sobie sprawy z takiego bogactwa zabytków i historii. Szkoda, że tak daleko ode mnie, dlatego poproszę o ciąg dalszy :)) Po prostu boskie :D

  OdpowiedzUsuń
 20. Nigdy by mi przez myśl nie przeszło, że Tarnów może być tak ładny. Jakoś kojarzy się industrialnie i nieturystycznie, sam nie wiem, dlaczego. Nigdy w Tarnowie nie byłem, ale kusisz zdjęciami. Choć widać, że wszystkiego zamaskować się nie da. Ale żadne miasto nie jest idealne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ja nie wiem dlaczego to miasto jest tak postrzegane (chyba muszę to zbadać). Tarnów na pewno jest wart odwiedzenia.

   Usuń
  2. Myślę że to przez zakłady azotowe w Mościcach. Z tego co słyszałam są dosyć popularne w Polsce

   Usuń
 21. Byłam raz, przez chwilkę bardzo dawno. Piękne miasto, a Twoje zdjęcia z pewnością zachęcają do odwiedzenia!

  OdpowiedzUsuń
 22. Anonimowy5:11 PM

  przyznaję bez bicia że ja też ignorantka byłam. Dzięki za otworzenie mi oczu na Tarnów :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Kurczę, faktycznie! Nigdy tam nie byłam, ale nie sądziłam, że jest tam tak pięknie... :)

  OdpowiedzUsuń
 24. a ja to miasto uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Byłam w Tarnowie, fajne miasto :-)

  OdpowiedzUsuń
 26. Anonimowy5:46 PM

  och Tarnów:) gdy byłam ostatnio to był zasypany śniegiem:)zresztą możesz zobaczyć u mnie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam zaśnieżony Tarnów, a na Marcince zimą też nigdy nie byłam.

   Usuń
 27. nie byłam tam, ale zaciekawiłaś mnie zdjęciami, może się wybiorę tam ;D

  pozdrawiam ;D

  OdpowiedzUsuń
 28. Jeszcze nie byłam, ale już wpisałam na listę "do odwiedzenia" :)

  OdpowiedzUsuń
 29. byłam tylko przejazdem:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i za komentarz!
Odwiedzam komentujących, więc nie ma potrzeby reklamować mi swojego bloga.