Podróże małe i duże - Jasło

/
2 Comments
Korzystając z nadarzającej się okazji wyjazdu na południe Polski nie mogło mnie zabraknąć w tym małym miasteczku jakim jest Jasło. Położone jest w południowo-wschodniej części kraju, w województwie podkarpackim. Znajduje się na wysokości od 225 do 380 m n.p.m. na przecięciu rzek Wisłoki, Ropy oraz Jasiołki. Niektórym to miasto kojarzy się z przemysłem naftowym i Rafinerią. Mnie natomiast kojarzy się ono z urokliwymi krajobrazami Beskidu Niskiego.
To właśnie w tych okolicach można spokojnie odpocząć od zgiełku wielkiego miasta i tłumów ludzi. Nawet będąc w samym centrum miasta, nikt nigdzie nie pędzi, a życie leniwie się toczy.

 Rynek Jasło


Park miejski

Wybierając się w te okolice w miesiącach cieplejszych warto udać się na Liwocz  - najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, wznoszące się na 562 m n.p.m.
Z platformy widokowej znajdującej się na wierzchołku góry rozciąga się widok na dolinę Wisłoki, Pasmo Beskidu Niskiego oraz na miasto Jasło. Przy dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec ostre szczyty Tatr.

 fot. Piotr: http://piotrg.com.pl/tag/liwocz/

fot. Tomasz Polak


Warto też wyruszyć do Odrzykonia i zobaczyć ruiny gotyckiego zamku rycerskiego Kamieniec. Ruiny te położone są na wzgórzu nieopodal Krosna, na wysokości 452 metrów. Dookoła rozciąga się malowniczy pagórkowaty krajobraz charakterystyczny dla Pogórza Strzyżowskiego - Dynowskiego.

fot. Wojciech Zatwarnicki

Nie sposób też nie wspomnieć o malowniczym rezerwacie przyrody Prządki. Położony jest między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki w gminie Korczyna w województwie podkarpackim. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.

fot. Wacław Skwara

Zapewniam Was, że to tylko mały fragment tego malowniczego regionu Polski. Będę starała się pokazywać na swoim blogu właśnie takie mało znane miejsca w Polsce. Trzymajcie kciuki za moje podróże by ich nie zabrakło w tym roku!
You may also like

2 komentarze:

  1. Anonimowy1:57 AM

    Nigdy nie byłam w Beskidzie Niskim, ale widzę, że czas to zmienić :) Marta

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam sentyment do tych rejonów. Spokój, cisza, piękne widoki, szlaki turystyczne, którymi może chodzić każdy, bez względu na wiek i kondycję :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i za komentarz!
Odwiedzam komentujących, więc nie ma potrzeby reklamować mi swojego bloga.